Nawigacja

Aktualności

Rozmawiano o wspólnym planie organizacji uroczystości w 2023 roku

10 stycznia 2023 roku sygnatariusze porozumienia dotyczącego koordynacji lokalnych obchodów świąt państwowych i uroczystości patriotycznych rozmawiali w Urzędzie Miasta Kielce o planie na bieżący rok. Kielecką Delegaturę IPN reprezentowała naczelnik dr Dorota Koczwańska-Kalita oraz kierownik Wydziału Archiwalnego Patrycja Zatorska-Milewska. W ustaleniach wzięli udział również przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych, które angażują się w przygotowywanie upamiętnień.

W gronie współpracujących ze sobą instytucji znajduje się Delegatura IPN w Kielcach, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Garnizon Kielce oraz Urząd Miasta Kielce. Każda z nich odpowiedzialna jest za przygotowanie poszczególnych wydarzeń na przestrzeni roku. Zgromadzeni rozmawiali o organizacji uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Święta Narodowego Trzeciego Maja czy Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. Najbliższe obchody, którego liderem koordynującym jest kielecka Delegatura IPN to 81. rocznica przekształcenia ZWZ w AK.

Porozumienie pomiędzy instytucjami działającymi w Kielcach zostało zawarte 28 grudnia 2021 roku. Celem współdziałania jest między innymi zachowanie dziedzictwa kulturowego, kształtowanie świadomości historycznej, tożsamości narodowej, budowania wspólnoty państwowej i regionalnej czy zapewnienie właściwej oprawy świąt państwowych oraz uroczystości patriotycznych odbywających się w Kielcach.

do góry