Nawigacja

Aktualności

Seria świętokrzyska „Dzienniki, Wspomnienia, Pamiętniki, Listy”

Seria świętokrzyska „Dzienniki, Wspomnienia, Pamiętniki, Listy” ukazuje się od 2017 r. Powstaje ona dzięki zaangażowaniu kilku instytucji kultury i nauki działających w Kielcach. Do tej pory na półki księgarń i bibliotek trafiło sześć tomów. Przybliżają one mało znane historie z regionu świętokrzyskiego.

W archiwach państwowych i kościelnych instytucji kultury i nauki odnaleźć można wiele cennych materiałów, które ukazują historie małych ojczyzn i ludzi. Wciąż są one nieznane szerszemu gronu czytelników. Często są to opowieści bardzo skomplikowane, ale jednocześnie ciekawe. Przekaz tych dokumentów bywa skupiony na małej społeczności, często nawet na jednej rodzinie i jej otoczeniu. Spoglądając przez pryzmat zwykłych ludzi, widzimy inną perspektywę wielkiej polityki, dzieje narodu czy przemiany. Zachowane materiały z dawnych lat służą jako źródło informacji trafiających do  książek wydawanych w ramach Serii świętokrzyskiej. W ten sposób powstaje ciekawy i barwny materiał dla innych naukowców, a dla czytelników Seria może się stać pasjonującą lekturą.

Seria świętokrzyska powstaje dzięki współpracy kilku instytucji. W skład zespołu weszły: Archiwum Diecezjalne w Kielcach, Archiwum Państwowe w Kielcach, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Muzeum Historii Kielc, Muzeum Narodowe w Kielcach, Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Instytut Historii UJK w Kielcach oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.

List intencyjny na mocy, którego powstał zespół naukowo-badawczy zajmujący się Serią Świętokrzyską został podpisany 20 września 2016 roku. Instytucje założycielskie wyłoniły ze swojego grona Radę Redakcyjną i Radę Naukową a na ich czele stanął profesor Adam Massalski.

do góry