Nawigacja

Aktualności

Pokazy filmu dokumentalnego produkcji IPN pt. „Matusia” – Kielce, Opatów, 24 marca 2023

Nawiązując do obchodzonego 24 marca Narodowego Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod niemiecką okupacją, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach zaprosiła uczniów i ich nauczycieli na pokazy filmu „Matusia” w reż. Macieja Fijałkowskiego połączone z prelekcjami historyków.

Pokazy filmu odbyły się 24 marca 2024 roku w „Przystanku Historia” IPN w Kielcach przy ul. Warszawskiej 5 oraz w Opatowskim Ośrodku Kultury przy ul. Partyzantów 13 B. Każdy z seansów wzbogaciły prelekcje historyków na temat Polaków ratujących Żydów. W Kielcach z publicznością spotkała się Edyta Krężołek, kierownik Referatu Edukacji Narodowej w kieleckiej Delegaturze IPN.

 

W Opatowie prelekcję dla uczniów wygłosił Jakub Mularczyk, pracownik działu edukacyjnego.

Film pt. „Matusia”

Produkcja Instytutu Pamięci Narodowej przedstawia postać Sprawiedliwej, Matkę Matyldę Getter, tytułową Matusię. Przełożona Prowincji Warszawskiej była inicjatorką i główną koordynatorką akcji ratowania dzieci żydowskich podczas II wojny światowej przez zakonnice Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Zobowiązała się przyjąć każde dziecko osób aresztowanych lub znajdujących się w trudnych warunkach materialnych. Dbała o zapewnienie swoim wychowankom odpowiednich warunków materialnych, o ich kształcenie, o stworzenie im spokojnej, rodzinnej atmosfery. Poprzez rozbudowaną sieć sierocińców prowadzonych przez Zgromadzenie, udało jej się uratować ponad 500 dzieci, a także około 250 dorosłych.

Dzięki staraniom ocalonych przez nią Żydów Instytut Yad Vashem: World Holocaust Center, Jerusalem pośmiertnie nadał jej tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Siostra Matylda Getter współpracowała również z konspiratorami z Polskiego Państwa Podziemnego i prowadziła akcje niesienia pomocy osobom aresztowanym przez Niemców. Wspierała ludność cywilną podczas Powstania Warszawskiego.

 

 

do góry