Nawigacja

Aktualności

VIII Kielecki Marsz Katyński - Kielce, 13 kwietnia 2023 r.

W czwartek 13 kwietnia 2023 roku odbył się VIII Kielecki Marsz Katyński. Wydarzenie wpisało się w obchody 83. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i upamiętniło ofiary tego ludobójstwa.

W VIII Kieleckim Marszu Katyńskim uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, instytucji działających w mieście, organizacji społecznych czy młodzież. Zebrani przeszli najpierw ulicą Sienkiewicza i Małą na kielecki Rynek, gdzie odbyła się inauguracja Marszu. Potem ruszyli ulicami centrum na Skwer Pamięci Ofiar Katynia przed Monument „Sen”.

Przed Marszem odbyło się także złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed Pomnikiem Katyńskim na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach i przed Pomnikiem Sybiraków na Cmentarzu Starym.

Tymi uroczystościami upamiętniliśmy ofiary ludobójstwa w 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. 13 kwietnia przypada też Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach oraz Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska”

Współorganizatorzy: Świętokrzyskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. w Kielcach oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach

Patronat medialny: Radio Kielce, TVP3 Kielce, Radio eM Kielce, Echo Dnia, Telewizja Świętokrzyska

Zbrodnia Katyńska

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez Związek Sowiecki wschodniej części Polski.

Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, jeńców ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejne egzekucje przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych Polaków, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Ojczyznę.

W 2007 roku Sejm RP na 13 kwietnia ustanowił Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Polecamy materiały Instytutu Pamięci Narodowej dotyczące tematu Zbrodni Katyńskiej:

 

do góry