Nawigacja

Aktualności

Upamiętnienie ofiar pacyfikacji Bodzentyna. 80. rocznica zbrodni niemieckiej – 1 czerwca 2023 r.

W czwartek 1 czerwca 2023 roku odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary pacyfikacji Bodzentyna. Minęło 80 lat od zbrodni niemieckiej dokonanej na mieszkańcach tej miejscowości. Delegaturę IPN w Kielcach reprezentowali: naczelnik dr Dorota Koczwańska-Kalita oraz dr Tomasz Domański z Referatu Badań Historycznych.

  • Upamiętnienie ofiar pacyfikacji Bodzentyna. 80. rocznica zbrodni niemieckiej – 1 czerwca 2023 r. Fot. Biblioteka Publiczna im. Adeli Nawrot w Bodzentynie
    Upamiętnienie ofiar pacyfikacji Bodzentyna. 80. rocznica zbrodni niemieckiej – 1 czerwca 2023 r. Fot. Biblioteka Publiczna im. Adeli Nawrot w Bodzentynie

Uroczystość rozpoczęła się w Bibliotece Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury przy ul. Rynek Górny 11 w Bodzentynie. Podczas tego spotkania prelekcję pt. "Niemieckie akcje represyjne i terrorystyczne w gminie Bodzentyn w 1943 r." wygłosił dr Tomasz Domański. Progam słowno-muzyczny przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Psarach. Następnie, w kościele parafialnym w Bodzentynie odbyła się msza święta. Po modlitwie zebrani przeszli na miejsce pogromu oraz na cmentarz, gdzie złożono znicze i wiązanki kwiatów.

Upamiętnienie zorganizował Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn oraz Biblioteka Publiczna im Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie. Delegatura IPN w Kielcach objęła to wydarzenie patronatem honorowym.

Pacyfikacja Bodzentyna

Podczas II wojny światowej Bodzentyn był silnym ośrodkiem ruchu partyzanckiego w Górach Świętokrzyskich. 1 czerwca 1943 r. oddziały niemieckie pod dowództwem Alberta Schustera dokonały pacyfikacji Bodzentyna, w wyniku której zamordowano 39 mieszkańców podejrzanych o udział w organizacjach niepodległościowych. Oddział żandarmerii niemieckiej stacjonujący w Świętej Katarzynie o świcie okrążył miasto dokonując rewizji domostw i obejść. Niemal wszystkich mieszkańców, z wyjątkiem drobnych dzieci, spędzono na rynek. Tam kolejno sprawdzano ich tożsamość i korzystając z informacji szpicli dokonywano egzekucji wybranych osób. Wszyscy pochowani zostali we wspólnej mogile i dopiero po wojnie dokonano ekshumacji oraz indywidualnych pochówków ofiar na cmentarzu parafialnym.

do góry