Nawigacja

Aktualności

Uroczystości upamiętniające kieleckich Westerplatczyków– Kielce, 7 września 2023 r.

7 września 2023 roku w Kielcach odbyły się uroczystości poświęcone kieleckim Westerplatczykom, którzy w pierwszych dniach II wojny światowej bronili Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny i poległych żołnierzy w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP w Kielcach pod przewodnictwem ks. bp. Mariana Florczyka. Następnie zebrani przeszli na plac przed Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach gdzie odbyły się główne obchody, podczas których wspólne odśpiewano hymn państwowy, odczytano Apel Pamięci oraz złożono kwiaty i znicze przed tablicą poświęconą obrońcom Westerplatte.

Na placu przed WDK w imieniu organizatorów głos zabrał ks. bp Marian Florczyk. Zwracał uwagę na brak wiedzy o II wojnie światowej, szczególnie wśród młodych ludzi z innych krajów.

- Kiedy im mówiłem, że zginęło wtedy prawie 6 milionów Polaków przecierali oczy ze zdumienia, nie dowierzali. Dlatego na nas spoczywa obowiązek, byśmy zachowywali pamięć o bohaterach, którzy oddali życie. Ważne jest również to, żeby świat poznał zarówno bohaterstwo Polaków, jak i dramat tego narodu, jego łzy - mówił duchowny.

Uroczystości zorganizował Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach”, który powstał w 2021 r. z inicjatywy ks. bp. Mariana Florczyka. W jego skład wchodzą: Andrzej Bętkowski - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Renata Janik - Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, Rafał Nowak - Wicewojewoda Świętokrzyski, dr Dorota Koczwańska-Kalita oraz dr Robert Piwko - Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach, płk Sławomir Machniewicz - Dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Bożena Szczypiór - Pierwszy Zastępca Prezydenta Kielc, Kazimierz Mądzik - Świętokrzyski Kurator Oświaty, Magdalena Fogiel-Litwinek - Zastępca Wojewódzkiego Komendanta Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy w Kielcach. Od 2022r. partnerami wydarzenia są: płk Adam Włoczewski - Komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, nadinsp. dr Jarosław Kaleta - Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach.

***

W latach 1926-1939 na terenie Westerplatte funkcjonowała Wojkowa Składnica Tranzytowa. W dniu 17 marca 1939 r. wyjechała na placówkę Westerplatte pierwsza zmiana żołnierzy 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc. Zmiana składająca się z dwóch podoficerów i 68 szeregowych pod dowództwem porucznika Leona Pająka skierowana została do Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Pluton wartowniczy Westerplatte to w 1/3 załoga z 2 Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach, która na Westerplatte przybyła w okresie od 17 marca do 15 kwietnia 1939 r. Było to 81 osób z czego 77 ma związek z naszym regionem. We wrześniu 1939 r. załogę na Westerplatte stanowiło 182 żołnierzy w tym 5 oficerów i 1 lekarz.

1 września o godz. 4.45 salwa dział przybyłego do Gdańska z rzekomo pokojową wizytą niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein” rozpoczęła szturm piechoty na polską placówkę na Westerplatte. Przez 7 dni załoga pod dowództwem mjr Henryka Sucharskiego i jego zastępcy kpt Franciszka Dąbrowskiego odpierała liczne ataki od strony nasady półwyspu, bombardowana z powietrza, ostrzeliwana przez niemieckie działa i moździerze. 7 września wobec zdecydowanej przewagi nieprzyjaciela i wyczerpania załogi major Henryk Sucharski podjął decyzję o kapitulacji. W czasie tych walk poległo co najmniej 15-20 polskich żołnierzy, wielu było rannych. Straty niemieckie to około 300 zabitych i 700-1000 rannych. Po kapitulacji polscy żołnierze trafili do niemieckich obozów jenieckich, gdzie przebywali do 1945 r. m.in. Henryk Sucharski, Franciszek Dąbrowski, Leon Pająk.

do góry