W patriotycznym spotkaniu wziął udział Marek Jończyk z Referatu Badań Historycznych Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Przypominał zebranym, że mimo rozkazu by nie bronić Kielc polscy żołnierze i tak stoczyli zacięte walki z Niemcami w mieście i najbliższym sąsiedztwie. Zadaniem było zatrzymanie sił nieprzyjaciela i uniemożliwienie mu szybkiego marszu na Radom, Warszawę oraz zdobycia przepraw na wschód przez Wisłę. Starcia miały miejsce w okolicach Chęcin, Słowika czy Kadzielni.
- Niemcy stosując zasadę wojny błyskawicznej oraz wojny totalnej nie przebierali w celach. Na każdy opór polskiej armii odpowiadali zmasowanymi atakami, ostrzałem, bombardowaniami również celów cywilnych. Nie inaczej było w Kielcach. W trakcie walk, chcąc ukarać polskie społeczeństwo za opór, Kielce były bombardowane i ostrzeliwane. Były ofiary wśród cywilów – mówił w swoim wystąpieniu Marek Jończyk.
Podczas uroczystości obecni byli kombatanci, żołnierze i młodzież z kieleckich szkół. Na grobach poległych zapalone zostały znicze. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Pamięci Narodowej „Czwartak”.