Nawigacja

Aktualności

Upamiętnienie poległych w pierwszych dniach II wojny światowej – Kielce, 6 września 2023 r.

W środę 6 września 2023 roku na Cmentarzu Nowym w Kielcach odbyła się uroczystość w 84. rocznicę bombardowania Kielc w pierwszych dniach II wojny światowej. Upamiętnieni zostali żołnierze, którzy wówczas polegli.

W patriotycznym spotkaniu wziął udział Marek Jończyk z Referatu Badań Historycznych Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Przypominał zebranym, że mimo rozkazu by nie bronić Kielc polscy żołnierze i tak stoczyli zacięte walki z Niemcami w mieście i najbliższym sąsiedztwie. Zadaniem było zatrzymanie sił nieprzyjaciela i uniemożliwienie mu szybkiego marszu na Radom, Warszawę oraz zdobycia przepraw na wschód przez Wisłę. Starcia miały miejsce w okolicach Chęcin, Słowika czy Kadzielni.

- Niemcy stosując zasadę wojny błyskawicznej oraz wojny totalnej nie przebierali w celach. Na każdy opór polskiej armii odpowiadali zmasowanymi atakami, ostrzałem, bombardowaniami również celów cywilnych. Nie inaczej było w Kielcach. W trakcie walk, chcąc ukarać polskie społeczeństwo za opór, Kielce były bombardowane i ostrzeliwane. Były ofiary wśród cywilów – mówił w swoim wystąpieniu Marek Jończyk.

Podczas uroczystości obecni byli kombatanci, żołnierze i młodzież z kieleckich szkół. Na grobach poległych zapalone zostały znicze. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Pamięci Narodowej „Czwartak”.

do góry