W Sandomierzu kameralna uroczystość odbyła się przed pomnikiem błogosławionego ks. Antoniego Rewery, który zmarł z wycieńczenia w KL Dachau 1 października 1942 roku. Wraz z burmistrzem Marcinem Marcem i ks. Leszkiem Chamerskim proboszczem kościoła św. Józefa, kwiaty przed monumentem złożył naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach dr Robert Piwko.
>>Kliknij i dowiedz się więcej o bł. ks. Antonim Rewerze<<
Kolejna uroczystość odbyła się w kościele pw. Świętej Trójcy w Starachowicach. Najpierw, zebrani w świątyni uczestniczyli w mszy świętej w 39. rocznicę tragicznej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie, odsłonięta została ekspozycja IPN pt. „Dekalog ks. Jerzego. Wystawa o bł. ks. Jerzym Popiełuszce”. W wydarzeniu wzięli udział naczelnik dr Robert Piwko oraz Edyta Krężołek, kierownik Referatu Edukacji Narodowej w kieleckiej Delegaturze Instytutu.
Autorzy wystawy: Urszula Gierasimiuk (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku) i Paweł Kęska (Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki) przygotowali ekspozycję w języku polskim i włoskim. Nie chcieli, aby była to kolejna ilustrowana biografia Księdza, lecz opowieść o wyjątkowym człowieku i wyznawanych przez niego wartościach, które ułożyły się w swego rodzaju dekalog uniwersalnych wskazań. Tak zrealizowana koncepcja wystawy pokazuje nam tego męczennika jako autorytet, niezwykle potrzebny w dzisiejszych czasach.
Patriotyczna uroczystość odbyła się także w Kielcach. W czwartkowy wieczór w na mszy świętej w katedrze w Kielcach zebrali się między innymi działacze świętokrzyskiej „Solidarności”. Po modlitwie, odbyło się składanie kwiatów i zniczy przed pomnikiem bł. ks. Popiełuszki. Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach reprezentowała dr Marzena Grosicka, kierownik Referatu Badań Historycznych.
Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
W 2018 r. Sejm oddał im hołd, ustanawiając poświęcone im święto państwowe. „W hołdzie Duchownym Niezłomnym – bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski” – głosi treść ustawy.
Na datę ich upamiętnienia wybrano 19 października – tego dnia w 1984 roku funkcjonariusze SB uprowadzili księdza Jerzego Popiełuszkę, którego później okrutnie torturowali i zamordowali. Po śmierci stał się symbolem kapłana męczennika, zabitego za wiarę i walkę o wolność. Ten duszpasterz robotników, kapelan warszawskiej „Solidarności”, znany był m.in. z comiesięcznych mszy św. za Ojczyznę, które w trudnych latach stanu wojennego dawały otuchę nie tylko osobom wierzącym.
Ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych jest wyrazem hołdu dla kapłanów, którzy swoją postawą dawali wyraz swojej wierze w Jezusa Chrystusa, ale też męstwu i niezłomnej postawie patriotycznej oraz niejednokrotnie przelewali krew w obronie swej chrześcijańskiej Ojczyzny – Polski – czytamy w uzasadnieniu projektu. W uchwale sejmowej wymienieni są wszyscy duchowni żyjący w różnych epokach, którzy oddali życie za Ojczyznę.