Nawigacja

Aktualności

VIII Przegląd „Historia w filmie”: pokaz filmu „Piłsudski” – Kielce, 14 listopada 2023

Pokaz filmu pt. „Piłsudski” w reżyserii Michała Rosy odbędzie się we wtorek 14 listopada o godz. 18.00 w kinie Fenomen mieszczącym się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. W tematykę filmu wprowadzi widzów Marek Jończyk z Referatu Badań Historycznych Delegatury IPN w Kielcach. Projekcja odbędzie się w ramach VIII edycji Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”. Wstęp wolny!

  • VIII Przegląd „Historia w filmie”: pokaz filmu „Piłsudski” – Kielce, 14 listopada 2023
    VIII Przegląd „Historia w filmie”: pokaz filmu „Piłsudski” – Kielce, 14 listopada 2023

O filmie „Piłsudski”:

To nie miało prawa się stać! Jest rok 1901. Józef Piłsudski „Ziuk” po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętnościom. Jest rozdarty między dwiema kobietami – żoną i kochanką. Przez zachowawczych członków Polskiej Partii Socjalistycznej jest uważany za terrorystę. Piłsudski wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym – zamachami nacarskich urzędników i najwyższych oficerów, by osiągnąć swój cel, czyli niepodległą Polskę. Zbliża się 1914 rok i „Ziuk” widzi nowe szanse na realizację niemożliwego. Film Michała rosy to kino awanturnicze, płomienny romans, historia Marszałka, jakiej dotąd nie znano.

W filmie zagrali znani i lubiani aktorzy. W tytułowego bohatera wcielił się Borys Szyc, w roli Marii Piłsudskiej zobaczymy Magdalenę Boczarską, a Aleksandry Szczerbińskiej – Marię Dębską.

Organizatorami przeglądu filmowego są Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Na filmowe spotkania zapraszamy raz w miesiącu do marca 2024 r.
Terminarz kolejnych pokazów w ramach przeglądu „Historia w filmie”:
2.    „Chrzciny”, reż. Jakub Skoczeń, 12.12.2023. (wtorek)
3.    „Filip”, reż. Michał Kwieciński, 23.01.2024 (wtorek)
4.    „Zieja”, reż. Robert Gliński, 20.02.2024. (wtorek)
5.    „Marzec „68”, reż. Krzysztof Lang, 12.03.2024. (wtorek)

 

do góry