Nawigacja

Aktualności

Życiorys Wincentego Witosa na wystawie w „Przystanku Historia” w Kielcach

Wystawa przybliżająca życiorys Wincentego Witosa będzie dostępna w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach od 16 stycznia do 29 lutego 2024 roku. Będzie ona eksponowana w związku ze 150. rocznicą urodzin tego wieloletniego przywódcy ruchu ludowego.

Biograficzna wystawa elementarna prezentuje postać Wincentego Witosa – wybitnego polityka, który urodził się 21 stycznia 1874 r. w Wierzchosławicach w powiecie tarnowskim. Choć nie zdobył formalnego wykształcenia, już w dzieciństwie nauczył się ciężkiej pracy i konsekwencji w realizacji celów. Od młodości angażował się też w działalność społeczną, stopniowo poszerzając jej horyzonty. Jeszcze przed wybuchem I wojny światowej stał się jednym z liderów ruchu ludowego, został posłem na Sejm Krajowy we Lwowie i do Rady Państwa w Wiedniu.  Swoją pozycję wykorzystywał do działań zmierzających do odzyskania niepodległości, a w odrodzonej Polsce trzykrotnie obejmował urząd premiera. Uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich polityków, nigdy nie oderwał się od chłopskich korzeni i stał się niekwestionowanym autorytetem ruchu ludowego, również dla kolejnych pokoleń.

Wystawa powstała w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN Oddział w Rzeszowie. Wykorzystano na niej zdjęcia ze zbiorów: Archiwum Państwowego w Krakowie Oddział w Tarnowie, Igora Witowicza, Muzeum Wincentego Witosa, w Wierzchosławicach, Zakładu Historii Ruchu Ludowego.
Autor wystawy: Zenon Fajger
Recenzja: dr Marcin Bukała, Szymon Węglowski, dr hab. Marek Gałęzowski
Korekta: Małgorzata Kuźniar (Wyd. Edytorial)
Koncepcja graficzna serii: Paulina Żak
Skład: Katarzyna Hudzicka-Chochorowska, Karol Czechowicz

 

do góry