Nawigacja

Aktualności

„O gotowości chłopów do obrony granic Polski”. Dyskusja o Wincentym Witosie - Kielce, 22 stycznia 2024

Panel dyskusyjny pt. „O gotowości chłopów do obrony granic Polski”. Wokół przemówienia Wincentego Witosa wygłoszonego w Kielcach 21 maja 1939 r. odbyła się w poniedziałek 22 stycznia 2024 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” przy ul. Warszawskiej 5 w Kielcach.

Spotkanie dyskusyjne wpisywało się w obchody 150. rocznicy urodzin Ojca Niepodległości i Roku Wincentego Witosa, który został ustanowiony na 2024 przez Sejm RP. Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Robert Piwko witając zebranych zapowiedział, że to pierwsza z tegorocznych inicjatyw przypominających znaczące postaci, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Ten rok rozpoczynamy spotkaniem związanym z Wincentym Witosem, ale zamierzeniem Delegatury IPN w Kielcach na najbliższe miesiące jest przypomnienie też innych Ojców Niepodległości, których rola była dostrzegalna w odzyskaniu wolności. Już niedługo, bo w marcu rozpoczynamy projekt przypominania najmłodszym pokoleniom postaci Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego. Zwrócimy uwagę na osobistości z różnych stron politycznego świata, inteligentów czy artystów – zapowiadał dr Robert Piwko.

Dyskusja dotyczyła jednego z Ojców Niepodległości, wybitnego ludowca, trzykrotnego premiera RP – Wincentego Witosa. Oprócz ukazania zasług i roli tej wybitnej postaci w ważnych momentach historii Polski omówione zostały również jego poglądy dotyczące roli chłopów w walce o granice państwa. Poruszył on ten problem m.in. podczas pobytu w Kielcach, na uroczystym wojewódzkim zjeździe Stronnictwa Ludowego. Powiedział wówczas do zebranych: „Wolność Polski okupiona została ofiarą krwi i wolność ta musi być przez wszystkich bez wyjątku broniona”. Podczas dyskusji ukazane zostały m.in. postawy mieszkańców kieleckich wsi w czasie II wojny światowej oraz ich zaangażowanie w walkę o suwerenność Polski w latach 1945–1947.
W dyskusji uczestniczyli:
•    Dr hab. prof. UJK Jerzy Gapys – Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
•    Dr Mateusz Ratyński – Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie
•    Dr Tomasz Domański – Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach

Dyskusję poprowadziła dr Marzena Grosicka z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

do góry