Nawigacja

Aktualności

IX regionalny Turniej Debat Historycznych – Kielce, 8 marca 2024

W piątek 8 marca 2024 roku w murach Instytutu Historii UJK rozegrany został regionalny Turniej Debat Historycznych IPN organizowany przez kielecką Delegaturę IPN. Wyłoniony został zespół, który będzie reprezentował region świętokrzyski podczas finału.

W zmaganiach na argumenty zmierzyło się siedem drużyn w skład których weszli uczniowie szkół średnich z województwa świętokrzyskiego. Oceniali ich nie tylko pracownicy Delegatury IPN w Kielcach ale też specjaliści z Oddziałów IPN w Krakowie i Katowicach. Wsparli nas również przedstawiciele Fundacji Projekty Edukacyjne oraz wykładowcy z Instytutu Historii UJK.

- Dzięki przysłuchiwaniu się takim debatom my, profesjonalni historycy również uczymy się czegoś nowego. Poznajemy punkt widzenia, interpretacje młodszej generacji. To dla nas bardzo ważne doświadczenie, bo na pewne problemy możemy spojrzeć inaczej, spojrzeć oczami młodzieży. Nasze spotkanie traktuje poważnie i cieszę się, że mam możliwość w nim uczestniczyć. Życzę powodzenia oraz stresu, ale tylko motywującego, a ostatecznie satysfakcji z debat – mówił naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Robert Piwko otwierając wydarzenie.

Po całodniowych zmaganiach wyłoniona została drużyna, która najlepiej wypadła w walce na argumenty i uzasadnienia. Podczas czerwcowego finału Turnieju Debat Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie województwo świętokrzyskie będzie reprezentowała młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie.

Dwie osoby spośród wszystkich uczestników zostały wyróżnione tytułem „Najlepszego Mówcy”. To Karol Wtorek z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Słowackiego w Kielcach oraz Jakub Wasik z Zespołu Szkół nr 1 im. ks. Konarskiego w Jędrzejowie. 

Zespoły debatowały nad następującymi tezami:

  1. II Rzeczpospolita była państwem przyjaznym mniejszościom narodowym.
  2. Decyzja o rozpoczęciu w 1944 r. Akcji „Burza” była zasadna.
  3. Zwycięstwo Polaków pod Monte Cassino było potrzebne.
  4. Stan wojenny złamał czynny opór społeczeństwa polskiego w latach osiemdziesiątych.
  5. Decyzja o usunięciu wszystkich upamiętnień Armii Czerwonej z polskiej przestrzeni publicznej jest słuszna.

Turniej Debat Historycznych ma zachęcać uczniów do pogłębiania wiedzy o historii najnowszej. Młodzież uczestnicząca w wydarzeniu szlifuje także umiejętność samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków oraz kulturalnej dyskusji opartej na argumentach i szacunku dla osób prezentujących odmienną opinię.

do góry