Nawigacja

Aktualności

Upamiętniliśmy Marię Stradowską i jej syna Wacława, zamordowanych przez Niemców za ratowanie Żydów

W poniedziałek 25 marca 2024 roku, w Chmielniku, przed tablicą upamiętniającą Marię i Wacława Stradowskich, Sprawiedliwych wśród Narodów Świata złożone zostały kwiaty i znicze. Kameralne spotkanie odbyło się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

W imieniu Delegatury IPN w Kielcach kwiaty i znicze składali naczelnik dr Robert Piwko oraz dr Tomasz Domański z Referatu Badań Historycznych. Towarzyszyły im Małgorzata Gładyszewska, dyrektor Chmielnickiego Centrum Kultury oraz Ewa Wawrzyk, kierownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Chmielnik.

Stradowscy ukrywali w jednym z pomieszczeń domu braci Pasternaków oraz nieznane im z imienia małżeństwo z dzieckiem. Po donosie 31 stycznia 1943 r. w lokalu zjawili się niemieccy żandarmi. W trakcie przeszukania odnaleźli kryjówkę Żydów i natychmiast ich rozstrzelali. Marii i jej dzieciom udało się uciec, ale kilka dni później zostali aresztowani i wtrąceni do więzienia w Pińczowie, a następnie w Kielcach, gdzie odbyła się rozprawa sądowa. Marię i Wacława Niemcy skazali na śmierć. Wyrok wykonali 23 grudnia 1943 r.

do góry