Nawigacja

Aktualności

Młodzież z Kielc z wizytą w Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie

23 kwietnia bł. ks. Jerzy Popiełuszko obchodziłby imieniny. Tego dnia pracownicy Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach wraz z uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach wybrali się do Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie. Wyjazd pozwolił młodzieży nie tylko lepiej poznać tę postać ale także realia komunistycznego państwa.

W drodze na warszawski Żoliborz dr Marzena Grosicka – kierownik Referatu Badań Historycznych w krótkiej formie opowiedziała o związkach ks. Jerzego z ruchem „Solidarności”. Przypomniano genezę powstania NSZZ „Solidarność”, skalę represjonowania działaczy związku oraz skutków stanu wojennego. Wybrane wątki wiązały się bezpośrednio z późniejszymi losami ks. Jerzego. W prelekcji nakreślono bowiem szerszą perspektywę lat osiemdziesiątych XX w., dzięki czemu łatwiejszym było zrozumienie kontekstów historycznych oraz sensu działań podjętych przez duchownego.

Muzeum opowiadające o biografii i losach ks. Jerzego mieści się przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. To w tym miejscu, na Mszach św. za Ojczyznę gromadziły się tysiące Polaków szukających otuchy i namiastki życia w wolnym kraju. Wystawa mieści się w kilku pomieszczeniach dolnego kościoła. Zgromadzono tam oryginalne pamiątki po ks. Popiełuszce – liczne fotografie, dokumenty, ale także symboliczne instalacje artystyczne – w sumie kilka tysięcy eksponatów. Przewodnikami byli Paweł Kęska – biograf ks. Jerzego oraz Eliza Pardyka zaangażowana w popularyzację dokonań ks. Jerzego wśród młodszych pokoleń Polaków.
Ekspozycja jest opowieścią o losach księdza, który odegrał ważną rolę we współczesnej historii Polski, jak i ważną lekcją z upominania się o prawa człowieka, szacunku dla innych, uczciwości. To uniwersalne wzorce, z których warto czerpać bez względu na wiek, pochodzenie, wyznanie czy aktualnie panujące mody.

Następnie licealiści udali się na spotkanie z Adam Nowosadem, świadkiem w procesie beatyfikacyjnym, który przyjaźnił się z kapłanem. Uczestnicy mogli obejrzeć wnętrza mieszkania w którym żył i pracował ks. Jerzy. W końcowej części wizyty wspólnie złożono kwiaty przed grobem Błogosławionego. Wyjazdem edukacyjnym rozpoczęliśmy obchody upamiętnienia 40. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci kapelana NSZZ „Solidarność”.

do góry