Nawigacja

Aktualności

Świętokrzyskie. Konkurs „O Polskę biało-czerwoną… Żołnierze Wyklęci w fotografii, filmie i na plakacie”. Składanie prac do 13 marca 2023

Zapraszamy do udziału w konkursie Delegatury IPN w Kielcach pod hasłem „O Polskę biało-czerwoną… Żołnierze Wyklęci w fotografii, filmie i na plakacie”. Jest on przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz osób dorosłych z woj. świętokrzyskiego.

Zadaniem uczestników jest – w zależności od wieku – stworzenie plakatu, vloga lub fotografii nawiązującej do losów Żołnierzy Wyklętych. Termin składania prac upływa 13 marca 2023 r. Rozstrzygnięcie nastąpi 27 marca, w rocznicę aresztowania przez NKWD 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, sądzonych później w Moskwie.

Więcej szczegółów w regulaminie konkursu. Informacji udziela dr Michał Zawisza, tel. 696 826 381, michal.zawisza@ipn.gov.pl

„… nigdy nie zgodzimy się na inne życie, jak tylko w całkowicie suwerennym, niepodległym i sprawiedliwie urządzonym społecznie Państwie Polskim. (…) Nie wolno nam ani na chwilę tracić wiary, że wojna ta skończyć się może jedynie zwycięstwem jedynie słusznej Sprawy, tryumfem dobra nad złem, wolności nad niewolnictwem” – pisał Dowódca AK gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek” w rozkazie z 19 stycznia 1945 r. rozwiązującym Armię Krajową.

Dla wielu żołnierzy podziemnej armii polskiej wkroczenie Armii Czerwonej i zakończenie okupacji niemieckiej nie oznaczało kresu walki. Nie godząc się na życie w zniewolonym kraju, nie chcąc zaprzepaścić okupionej ogromną liczbą ofiar walki przeciwko Niemcom, trwali w oporze. Ścigani, maltretowani w ubeckich aresztach, skazywani przez upolitycznione sądy, a dodatkowo opluwani przez komunistyczną propagandę. Każdy kolejny dzień był dla nich walką o przetrwanie. W wolnej Polsce możemy złożyć im należny hołd.

do góry