Nawigacja

Aktualności

Wystawa portretów pt. „Londyn żywy” w Przystanku Historia w Kielcach

Prace portrecistki królów i rycerzy można obejrzeć w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Do końca marca przy ul. Warszawskiej 5 dostępna jest wystawa pt. „Londyn żywy. Emigracyjne portrety Barbary Kaczmarowskiej-Hamilton”.

Na wystawie można zobaczyć 12 pastelowych portretów wybitnych emigracyjnych twórców niezłomnych ze środowiska polskiego wychodźstwa w Wielkiej Brytanii. Autorka dzieł, Barbara Kaczmarowska-Hamilton przedstawiła takie postaci jak Zygmunt Nowakowski, Stefania Zahorska, Józef Mackiewicz czy Marian Hemar. Każdy z portretów uzupełniony jest opisami dr. Pawła Chojnackiego, pracownika IPN w Krakowie, a jednocześnie pomysłodawcy i opiekuna projektu wystawy. Jej tytuł – „Londyn żywy” – nawiązuje do serii wydawniczej polskich pisarzy na wychodźstwie, poświęconej klasykom literatury. Ów żywy Londyn to miejsce symboliczne i realne, gdzie od lat 40. po 90. XX wieku, poza zasięgiem komunistycznej cenzury, rozwijała się polska kultura.

Barbara Kaczmarowska-Hamilton

 

  • Wystawa portretów pt. „Londyn żywy” w Przystanku Historia w Kielcach. Fot. Dariusz Skrzyniarz (IPN)
    Wystawa portretów pt. „Londyn żywy” w Przystanku Historia w Kielcach. Fot. Dariusz Skrzyniarz (IPN)

 

Artystka urodziła się w Sopocie. W 1972 r. uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studiowała także w Accademia di Belle Arti w Wenecji i Rzymie, a swe prace wystawiała m.in. w The Royal Society of Portrait Painters w Londynie, Palazzo Nazionale w Rzymie oraz w warszawskiej Zachęcie. Jej ulubioną techniką malarską jest pastel. Powołała i współprzewodniczy The Portrait Foundation. To organizacja charytatywna stawiająca sobie za cel rozbudzanie talentów twórczych u dzieci.

Sportretowała wielu członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Pozowali jej: Królowa Matka, księżniczka Anna, księżniczka Kentu Aleksandra, książę Kentu Edward, książę Kentu Michał, a także premierzy Margaret Thatcher i Boris Johnson czy też Alberto Moravia, Margaux i Jack Hemingway, astronauta Buzz Aldrin i Jan Paweł II. Dla uczczenia platynowego jubileuszu królowej Elżbiety II, w maju maju 2022 r., w zamku Windsor namalowała ostatni portret monarchini, która zmarła 8 września.

Artystka od połowy lat 70. XX wieku mieszka w Wielkiej Brytanii. Spod jej ręki wyszły portrety znanych postaci emigracji: prezydentów RP Edwarda Raczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego, gen. Klemensa Rudnickiego, Stanisława Balińskiego, Feliksa Konarskiego „Ref-Rena”, jak i Andrzeja Panufnika, Feliksa Topolskiego, Leszka Kołakowskiego, Normana Daviesa, Jana Chodakowskiego czy Sue Ryder. Obrazy autorstwa Barbary Kaczmarowskiej-Hamilton – przedstawiające aktorki i gwiazdy estrady: Irenę Anders, Władę Majewską, Irenę Delmar i Rulę Lenską – wiszą na ścianach „Ogniska”, najbardziej prestiżowego polskiego klubu w Londynie.

do góry