Nawigacja

Aktualności

Debata pt. „Rekompensata czy sprawiedliwość? Reparacje wojenne od Niemiec dla Polski” - Kielce, 6 marca 2023 r.

Debata pt. „Rekompensata czy sprawiedliwość? Reparacje wojenne od Niemiec dla Polski” odbyła się w poniedziałek 6 marca 2023 r. w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach.

W debacie wzięli udział: prof. Piotr Wawrzyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Poseł na Sejm RP; dr Tomasz Domański, historyk z Delegatury IPN w Kielcach oraz ks. dr Tomasz Gocel, dyrektor Archiwum Diecezji Kieleckiej. Spotkanie poprowadziła dr Katarzyna Bernat z Radia eM Kielce.

Zaproszeni goście dyskutowali między innymi o tym, dlaczego po blisko 80 latach od zakończenia II wojny światowej Polska stara się o uzyskanie reparacji, jakie straty poniósł nasz kraj w wyniku konfliktu wywołanego przez Niemcy czy jak przebiegają dyplomatyczne zabiegi w kwestii odszkodowania. Na koniec, w debatę włączyła się publiczność, która dopytywała o więcej szczegółów na temat reparacji czy dzieliła się własnymi refleksjami.

W debacie można było wziąć udział zdalnie dzięki transmisji online na stronie Delegatury IPN w Kielcach na Facebooku:

 

 

Organizatorzy: Delegatura IPN w Kielcach, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej Kielce, Fundacja im. Stefana Artwińskiego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Patronat medialny: Radio eM Kielce, Polskie Radio Kielce, TVP3 Kielce

do góry