Nawigacja

Aktualności

Gra miejska „Opatów 43' - podziemie w akcji” – Opatów, 6 marca 2023 r.

Młodzież poznawała historię rozbicia więzienia w Opatowie. Było to możliwe dzięki grze miejskiej pt. „Opatów 43' - podziemie w akcji”, która została rozegrana 6 marca 2023 r.

Tradycyjnie, edukatorzy kieleckiej Delegatury IPN wykorzystali aplikację na smartfony ActionTrack, która pokierowała uczestnikami w trakcie rozgrywki. W innowacyjnej lekcji historii wzięło udział 10 zespołów z opatowskich szkół - w sumie około 50 osób. Trasa prowadziła między innymi przez Rynek w Opatowie, zabytkowe uliczki miasta czy park. Po drodze uczniowie musieli rozwiązać kilka zagadek, wykazać się odrobiną wiedzy czy poddać się prostemu testowi na celność w postaci rzutu piłką do kosza.

Na scenie Opatowskiego Ośrodka Kultury odbyło się podsumowanie gry i wręczenie podziękowań uczestnikom oraz nagród tym, którzy najlepiej poradzili sobie z zadaniami.

  • I miejsce - drużyna Kolumbów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Partyzantów Ziemi Opatowskiej w Opatowie
  • II miejsce - drużyna Łączniczek ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Partyzantów Ziemi Opatowskiej w Opatowie
  • III miejsce - drużyna SP1 ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. Stanisława Gano w Opatowie.

Gościem specjalnym wydarzenia była kpt. Stanisława Filarowska, żołnierz AK.

Grę miejską zorganizowała Delegatura IPN w Kielcach wraz z Opatowskim Ośrodkiem Kultury. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym: Burmistrza Miasta i Gminy Opatów Grzegorza Gajewskiego oraz Starosty Opatowskiego Tomasza Stanika. W projekt zaangażowało się również Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie, a także Opatowska Grupa Rekonstrukcyjna.

Patronat medialny: Radio Opatów

***

Akcja rozbicia niemieckiego więzienia w Opatowie została przeprowadzona 12 marca 1943 r. przez oddział partyzancki „Jędrusie” oraz miejscową placówkę AK. Decyzję o uwolnieniu aresztowanych wydał Komendant Inspektoratu Sandomierskiego AK płk Antoni Żółkiewski „Lin”. Bramę więzienia rozbito przy pomocy wiązki granatów. W wyniku przeprowadzonej akcji uwolnionych zostało około 80 więźniów, wśród których były kobiety.

 

 

 

do góry