Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Zbrodnia Katyńska” i prelekcja Marka Jończyka „Katyńska zbrodnia ludobójstwa” – Kielce, 14 marca 2023 r.

14 marca 2023 r. o godz. 10.55 w Zespole Szkół Elektrycznych przy ul. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego 8 w Kielcach, odbędzie się otwarcie wystawy edukacyjnej IPN „Zbrodnia Katyńska”.

  • Otwarcie wystawy „Zbrodnia Katyńska” i prelekcja Marka Jończyka „Katyńska zbrodnia ludobójstwa” – Kielce, 14 marca 2023 r.
    Otwarcie wystawy „Zbrodnia Katyńska” i prelekcja Marka Jończyka „Katyńska zbrodnia ludobójstwa” – Kielce, 14 marca 2023 r.

Podczas spotkania z uczniami i nauczycielami szkoły prelekcję „Katyńska zbrodnia ludobójstwa” połączoną z pokazem multimedialnym wygłosi Marek Jończyk z Referatu Badań Historycznych Delegatury IPN w Kielcach. Ekspozycja wystawy potrwa do 4 kwietnia 2023 r. Spotkanie odbędzie się w ramach obchodów 83. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

***

Zbrodnia Katyńska to symbol martyrologii Polaków podczas II wojny światowej. Jej ofiarą padło co najmniej 21 857 obywateli polskich, przedstawicieli elity intelektualnej narodu polskiego. Zbrodni dokonano na mocy decyzji  najwyższych władz Związku Sowieckiego zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii bolszewików z 5 marca 1940 roku. Sowiecki zamordowali jeńców trzech obozów specjalnych NKWD. Miejscem śmierci i pochówku jeńców z Kozielska był Katyń, od którego cała zbrodnia po ujawnieniu miejsca pogrzebania ofiar w 1943 r. wzięła swoją nazwę. Osadzonych w Starobielsku zabito i pogrzebano w Charkowie. Jeńców z Ostaszkowa zamordowano w Kalininie (Twerze) i pogrzebano w Miednoje. Obywateli polskich z Ukraińskiej Listy Katyńskiej mordowano w Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Część z nich pogrzebano w podkijowskiej Bykowni. Najmniej wiadomo na temat losu więźniów z Zachodniej Białorusi. Osoby z tzw. Białoruskiej Listy Katyńskiej, zostały najprawdopodobniej zamordowane w siedzibie mińskiego NKWD i pogrzebane w Kuropatach koło Mińska. Egzekucji ofiar Sowieci dokonywali przez strzał w tył głowy. Zbrodnia Katyńska jest jednocześnie zbrodnią ludobójstwa, zbrodnią wojenną oraz zbrodnią przeciwko ludzkości. Mimo upływu 83 lat od jej popełnienia, do dziś nie została osądzona.

do góry