Nawigacja

Aktualności

84. rocznica agresji ZSRS na Polskę – Kielce, 17 września 2023 r.

W niedzielę 17 września 2023 r. w Kielcach odbyły się uroczystości w 84. rocznicę agresji ZSRS na Polskę. Rozpoczęła je msza św. w intencji zmarłych i zamordowanych w kościele garnizonowym pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Kielcach.

Główne uroczystości odbyły się przed pomnikiem Matki Polki Sybiraczki na kieleckiej Kadzielni. Rys historyczny przedstawił Marek Jończyk z Referatu Badań Historycznych w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. W ramach patriotycznego spotkania odbyło się również wręczenie Odznak Honorowych za zasługi dla Związku Sybiraków. Zebrani złożyli przed pomnikiem kwiaty i znicze. W imieniu Delegatury wiązankę złożył naczelnik dr Robert Piwko. W swoim wystąpieniu zwracał uwagę między innymi na obecność młodych ludzi.

- Dziękuję młodzieży, która dzielnie trwa przy tych ciężkich niekiedy sztandarach. Dziękuję, za waszą obecność. Kiedyś, w przyszłości, to wy będziecie tego typu upamiętnienia organizowali i przekazywali kolejnym pokoleniom Polaków to, o czym dzisiaj tutaj mówimy – powiedział naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Robert Piwko.

Po głównej części kwiaty i znicze zostały złożone również przed Pomnikiem Sybiraków na Cmentarzu Starym w Kielcach oraz przed Pomnikiem Zbrodni Katyńskiej na Cmentarzu Partyzanckim.

Organizatorzy uroczystości: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Związek Sybiraków Oddział Wojewódzki Kielce, Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska”. Współorganizatorzy: Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, Urząd Miasta Kielce

Patronat medialny: Radio Kielce, Echo Dnia, Radio eM Kielce, TVP3 Kielce, Telewizja Świętokrzyska

17 września 1939 r. Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny wkroczyła na teren II Rzeczpospolitej. Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który zawarły Niemcy i Rosja. W konsekwencji podpisanego 23 sierpnia 1939 r. paktu Ribbentrop–Mołotow, wybuchu II wojny światowej, wkroczenia 17 września 1939 r. Armii Czerwonej i układu o przyjaźni i granicach zawartego 28 września 1939 r. pomiędzy III Rzeszą a ZSRS tereny naszego kraju zostały objęte okupacją sowiecką. Mimo że trwała ona zaledwie 21 miesięcy, do 22 czerwca 1941 r., zapisała się krwawo na kartach historii narodu polskiego.

 

do góry