Nawigacja

Aktualności

84. rocznica pierwszej deportacji Polaków na Syberię – Kielce, 10 lutego 2024

W sobotę 10 lutego 2024 r. odbyła się uroczystość w 84. rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Syberię. Mieszkańcy stolicy województwa świętokrzyskiego spotkali się przed pomnikiem Matki Polki Sybiraczki, który znajduje się na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia w Kielcach.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele kieleckiej młodzieży, lokalnych władz, parlamentu, stowarzyszeń czy służb mundurowych. Delegaturę IPN w Kielcach reprezentował naczelnik dr Robert Piwko. Witając zgromadzonych między innymi podkreślał jak ważny jest nasz region z punktu widzenia losów Polaków wywiezionych 84 lata temu na Syberię.

- Kielecczyzna okazała się domem dla części osób, które przetrwały to, co sowieci zgotowali polskim rodzinom w trakcie II wojny światowej i po jej zakończeniu. To właśnie ten region dla wielu Sybiraków, dla tych którzy tu wrócili i osiedlili się, dla ich potomków stał się miejscem realizacji marzeń przekreślonych wcześniej przez wojnę – zaznaczał naczelnik.

Następnie przybliżony został rys historyczny. To zadanie zostało powierzone młodzieży. Klaudia Zdeb, uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach przedstawiła przebieg wywózek Polaków na Syberię i warunki z jakimi musieli się mierzyć podczas transportu oraz w głębi ZSRR. Po uroczystości przekonywała, że dla młodych osób istotne jest zachowanie pamięci o tragicznych losach naszych przodków. Posłuchaj, co powiedziała Klaudia Zdeb:

Podczas uroczystości ks. dr Tomasz Gocel, kapelan „Kieleckiej Rodziny Katyńskiej” i Związku Sybiraków w Kielcach poprowadził modlitwę w intencji zesłanych, zamordowanych, zmarłych i represjonowanych na Nieludzkiej Ziemi. Na koniec zebrani złożyli kwiaty i znicze przed pomnikiem Matki Polki Sybiraczki.

Spotkanie zorganizowali: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Związek Sybiraków Oddział Wojewódzki Kielce, Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska”, Urząd Miasta Kielce

***

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.

do góry