Nawigacja

Aktualności

82. rocznica przemianowania ZWZ na AK – Kielce, 14 lutego 2024

W środę 14 lutego 2024 roku odbyły się kieleckie uroczystości z okazji 82. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Spotkanie zostało zorganizowane przed pomnikiem Armii Krajowej „Jodła” na Skwerze Stefana Żeromskiego.

W uroczystości wzięli udział kombatanci, przedstawiciele władz, wojska, organizacji pozarządowych czy młodzieży szkolnej. Rys historyczny przedstawił naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Podkreślał między innymi fenomen powszechności Armii Krajowej oraz jej różnorodność, ponieważ skupiała osoby bez względu na ich poglądy polityczne, płeć, wiek czy doświadczenie.

- Czynnikiem łączącym różnych ludzi i różne środowiska to przede wszystkim oddanie i ofiarność w walce o odzyskanie przez Polskę niepodległości – wyjaśniał naczelnik.

Dr Robert Piwko mówiąc o ideałach Armii Krajowej nawiązał też do popularnego dnia zakochanych, który również obchodzony jest 14 lutego.

- Cieszę się z tego, że los tak ułożył te dwa święta. Kilka lat temu IPN rozpoczął kampanię w ramach której zachęcał, by mówiąc o Armii Krajowej, jej przemianowaniu, nawiązywać do miłości. Czynniki łączące ludzi w AK, o których wspominałem wynikały właśnie z miłości do Polski. Dziś również powinniśmy tym uczuciem darzyć kraj, w którym żyjemy, jego hymn i barwy narodowe – przekonywał.

Na obchody zaprosili: Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach i Światowy Związek Armii Krajowej Okręg Kielce wraz z Urzędem Miasta Kielce, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Świętokrzyskim Kuratorium Oświaty oraz Świętokrzyską Komendą Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Wydarzenia towarzyszące przygotowane przez Delegaturę IPN w Kielcach:

  • 14-29 lutego 2024 r., Skwer Stefana Żeromskiego w Kielcach – Prezentacja wystawy plenerowej Stefan Rowecki „Grot”
  • 14 lutego 2024 r., godz. 17.00, Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia”, ul. Warszawska 5 w Kielcach – Projekcja filmu dokumentalnego „Armia Krajowa – armia inna niż wszystkie”
  • 14-16 lutego 2024 r. – Internetowy konkurs o Armii Krajowej

„Armia Krajowa – armia inna niż wszystkie” – film dokumentalny

Produkcja przedstawia Armię Krajową, zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego, działającą pod tą nazwą od 14 lutego 1942 r. Celem dokumentu jest przedstawienie oblicza Armii Krajowej i jej miejsca w strukturach konspiracji. Czym różniła się od regularnych armii? Jakie były różnice w organizacji i metodach działania w poszczególnych okręgach organizacji? Czy AK była organizacją ochotniczą, czy profesjonalną? Czy jej żołnierze byli odpowiednio wyszkoleni? Jakie było miejsce kobiet w organizacji? Czy udało się stworzyć jednolitą organizację w procesie scalania polskiej konspiracji. Jakie metody walki konspiracyjnej stosowano? Odpowiedzi na te i inne pytania widzowie znaleźli w filmie dokumentalnym. Prezentację wprowadzającą przygotowała Edyta Krężołek, kierownik Referatu Edukacji Narodowej w Delegaturze IPN w Kielcach.

 

***

82 lata temu, 14 lutego 1942 r., rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego Armia Krajowa podjęła zadania Związku Walki Zbrojnej, utworzonego do walki z okupantem niemieckim i sowieckim w 1939 r. Przemianowanie ZWZ na AK nie było tylko formalną zmianą nazwy, ale podniesieniem rangi sił zbrojnych w kraju, które odtąd stały się podziemnym Wojskiem Polskim. Armia Krajowa scaliła większość działających w kraju niepodległościowych organizacji wojskowych, reprezentujących różne siły polityczne, przez co zapisała się w historii jako wyraz jedności Polaków w walce o wolność Ojczyzny. Rocznicę przemianowania ZWZ na AK obchodzimy dzisiaj jako święto polskiego oręża i polskiej suwerennej państwowości, bo na odwadze i ofierze żołnierzy Armii Krajowej została zbudowana dzisiejsza niepodległa Rzeczpospolita. Oddajmy hołd wszystkim żołnierzom Armii Krajowej – o ich walce, odwadze i poświęceniu mamy dziś, w wolnej Polsce, obowiązek przypominać i dbać o to, by zajmowali należne miejsce w historii.

do góry