Nawigacja

Aktualności

Cykl wystaw pt. „Ojcowie Niepodległości”

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach i Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach zapraszają na cykl wystaw pod wspólnym tytułem „Ojcowie Niepodległości”. Ekspozycje są prezentowane w górnym holu WDK i każda będzie dostępna dla zwiedzających przez dwa tygodnie. Na aktualną wystawę - „Wojciech Korfanty” zapraszamy do 28 kwietnia 2024 roku.

Otwarciu wystawy towarzyszył wykład dr. Michała Zawiszy „Ślązak, polityk, mąż stanu – Wojciech Korfanty”. Przygotowany został dla grup kieleckiej młodzieży, które wzięły udział w wydarzeniu. Na spotkniu był obecny również dr Robert Piwko, naczelnik Delegatury IPN w Kielcach.

Odwiedzając w najbliższych miesiącach Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach będziemy mogli zapoznać się z kolejnymi wybitnymi politykami. Będą to: Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski oraz Wincenty Witos.

- Osoby określane mianem Ojców Niepodległości to inspirujące sylwetki. Przykładem może być Ignacy Jan Paderewski, czyli artysta, który potrafił swoje talenty z pożytkiem wykorzystać również w ówczesnej polityce i działalności na rzecz niepodległości Polski. Te sylwetki są inspirujące również z innych poważnych powodów: zapoznając się z nimi skłaniają do spoglądania na historię całościowo, nie wyrywkowo. Inspirują do czerpania zarówno dobrych wzorców, jak i wystrzegania się błędów, które popełnili – mówił naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Robert Piwko podczas inauguracji cyklu wystaw.

Wojciech Korfanty

Dyktator III powstania śląskiego stał się współtwórcą odrodzenia Rzeczpospolitej. Przebył w życiu drogę, która doprowadziła go do postawy demokratycznej, opartej na uniwersalistycznej myśli chrześcijańskiej. Współcześnie postać i myśl polityczną działacza narodowego upamiętniają nazwy ulic i pomniki. Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 r. w osadzie Sadzawki (dzielnica Siemianowic Śląskich). Był najstarszym synem Józefa i Karoliny Korfantych. Nadane na chrzcie imię Albert spolszczył na Wojciech, co stanowiło swoistą deklarację poczucia narodowego młodego Korfantego. W wyborach z 1903 r. Korfanty został wybrany posłem do niemieckiego parlamentu (Reichstagu), w którym wstąpił jako pierwszy Górnoślązak, do parlamentarnego Koła Polskiego. Stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków w Niemczech. Wobec niekorzystnego przebiegu rozmów w sprawie podziału Górnego Śląska w 1921 roku strona polska zdecydowała się na sięgniecie po rozwiązanie zbrojne, jako polityczną manifestację woli Górnoślązaków. III powstanie śląskie wybuchło z 2/ 3 maja 1921 r., a Korfanty stanął na jego czele jako dyktator.

Prezentacje kolejnych wystaw:

  • „Ignacy Paderewski”, wystawa dostępna w okresie 17-30 czerwca, wernisaż: 17 czerwca (poniedziałek), godz. 13.00
  • „Roman Dmowski”, wystawa dostępna w okresie19 sierpnia-1 września, wernisaż: 19 sierpnia (poniedziałek), godz. 13.00
  • „Wincenty Witos”, wystawa dostępna w okresie 21 października- 3 listopada, wernisaż: 21 października (poniedziałek), godz. 13.00
  • „Ojcowie Niepodległości” (wystawa podsumowująca), wystawa dostępna w okresie 8-24 listopada, wernisaż: 8 listopada (piątek), godz. 13.00

Wszystkim wernisażom będą towarzyszyły prelekcje historyków IPN na temat prezentowanej postaci i realiów historycznych, w których funkcjonowała. Zapraszamy do współpracy szkoły podstawowe - klasy 7, 8 i szkoły ponadpodstawowe. Wystawy i ciekawe prelekcje historyków mogą być wyjątkowymi lekcjami historii Polski i Europy, a to że odbywać się będą w zabytkowym budynku WDK z pewnością zwiększą ich atrakcyjność dla uczniów.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach grupy zorganizowane (klasy z nauczycielami) i osoby indywidualne. Ilość miejsc ograniczona.

Zapisy i informacje:

Tomasz Bracichowicz
 
41 36 55 122, ‭+48 531 997 704
t.bracichowicz@wdk-kielce.pl

Fotorelacja z otwarcia wystawy o Józefie Piłsudskim - 4 marca 2024 roku:

do góry