Nawigacja

Aktualności

Z Kielecczyzny na Westerplatte – cykl spotkań i audycji radiowych

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach w regionie świętokrzyskim realizuje spotkania dla różnych grup odbiorców, których celem jest popularyzacja wiedzy o udziale żołnierzy z ziemi kieleckiej w trakcie bohaterskiej obrony Westerplatte. W tym roku mija 85 lat od tamtych wydarzeń. Zaplanowana została także emisja cyklu audycji radiowych na ten temat.

Cykl spotkań to projekt opracowany i realizowany przez Jakuba Mularczyka z Referatu Edukacji Narodowej. Pierwsze ze spotkań odbyło się 22 marca 2024 roku. Z tematem żołnierzy z Kielecczyzny broniących Westerplatte zapoznali się wówczas uczestnicy konkursu „Drogi do Niepodległości. Polacy w latach 1794 – 1918” w I LO im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach.

Następnie, o obrońcach Westerplatte, wśród których był pochodzący z Mniowa Stefan Kulczyński, usłyszeli również uczniowie Szkoły Podstawowej w Mniowie.

5 kwietnia, o patronach swojej szkoły – Bohaterach Westerplatte – posłuchali uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 12 w Kielcach. Spotkanie odbyło się w kieleckim „Przystanku Historia” IPN. Warto dodać, że zajęcia odbyły się w 85. rocznicę zameldowania się na Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte ostatni żołnierze przysłani z Kielc. Proces zasilania nadmorskiej placówki odbył się na przełomie marca i kwietnia 1939 r. i nie przebiegł tak gładko, jak przewidywano.

W środę 17 kwietnia 2024 roku Jakub Mularczyk z Referatu Edukacji Narodowej w Delegaturze IPN w Kielcach spotkał się z uczniami Akademickiej Szkoły Podstawowej im. Williama Shakespeare'a. Nasz edukator opowiedział czym było Westerplatte i jak to się stało, że spora grupa żołnierzy z Kielecczyzny broniła tego miejsca w pierwszych dniach II wojny światowej. Jak się okazuje, uczniowie z tej szkoły niedługo jadą na wycieczkę do Gdańska, by na własne oczy zobaczyć ważne miejsca z punktu widzenia historii Polski. Uzyskana wiedza z pewnością przyda się podczas zwiedzania.

W najbliższych miesiącach zostały zaplanowane kolejne spotkania, a ich adresatami będą uczniowie szkół podstawowych i średnich, żołnierze, członkowie klubu seniora, a także osadzeni w Areszcie Śledczym.

Ponadto, od kwietnia do października 2024 r. na antenie Radia eM zostaną wyemitowane podcasty z cyklu pt. „Z Kielecczyzny na Westerplatte - śladami bohaterów Września 1939 r”. Pierwsza audycja zostanie wyemitowana 12 kwietnia 2024 r., a słuchacze będą mieli poznać historię Westerplatte od momentu, kiedy ten półwysep został przekazany Polakom. O szczegółach emisji będziemy informowali na bieżąco.

***

Żołnierze z Kielecczyzny wysłani w pierwszym rzucie wyjechali 16 marca 1939 r., a na półwyspie Westerplatte pojawili się dzień później.  Druga tura wyruszyła tydzień później i napotkała na swojej drodze komplikacje. W tym czasie, III Rzesza zajęła litewską Kłajpedę, a polskie dowództwo obawiało się, że kolejnym celem ekspansji Adolfa Hitlera będzie Wolne Miasto Gdańsk wraz z półwyspem Westerplatte. Wymiana załogi w takich warunkach była ryzykowna. Napięcie opadło dopiero po kilku dniach i żołnierze w trzech rzutach zostali przewiezieni do WST. Ostatnia grupa przybyłych z Kielc żołnierzy dotarła na Westerplatte 5 kwietnia 1939 r., czekając blisko dwa tygodnie w Gdyni.

Już sam przejazd pociągiem przez Gdańsk budził niepokój wśród żołnierzy – liczne symbole nazistowskie w mieście oraz agresywne podejście niemieckich kolejarzy nie zwiastowały niczego dobrego. Samo położenie placówki, która graniczyła wyłącznie z Wolnym Miastem Gdańskiem było uciążliwe dla pełniących tam służbę polskich żołnierzy. Najcięższy moment nastał 1 września 1939 r., kiedy o godz. 4:48 pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał polską składnicę, rozpoczynając pierwszą bitwę II wojny światowej.

do góry