Uroczystości, w których uczestniczyli zastępca dyrektora krakowskiego oddziału IPN dr Michał Wenklar i dr Marzena Grosicka, kierownik Referatu Badań Historycznych Delegatury IPN w Kielcach, zorganizowały Stowarzyszenie „Wolni i Solidarni 1980-1989” oraz NSZZ „Solidarność” Odlewnie Polskie SA. W okresie PRL budynki zajmowane obecnie przez Odlewnie należały do FSC „Star”.
Strajk w Fabryce Samochodów Ciężarowych im. Feliksa Dzierżyńskiego w Starachowicach
W czerwcu 1976 r. uwaga Polaków była zwrócona na uczestników strajków, podjętych przez robotników w Radomiu, Ursusie i Płocku. To oni odważnie wystąpili ze sprzeciwem wobec zapowiedzianej podwyżki cen na podstawowe artykuły.
Piątek, 25 czerwca w Starachowicach już od godzin porannych był dniem niespokojnym. Rozmowy osób zdążających do pracy ogniskowały się wokół ogłoszonej podwyżki. Dyskusje niepozbawione obaw i złości kontynuowano w zakładach pracy, także na terenie Fabryki Samochodów Ciężarowych. Tam też doszło do pierwszych tzw. przerw w pracy. Z czasem strajki ogłaszały załogi kolejnych wydziałów. Według dzisiejszych szacunków uczestniczyło w nich nie mniej niż 1200 pracowników Fabryki.
Po ich zakończeniu część strajkujących doświadczyła różnych form represji i nacisków stosowanych przez władze komunistyczne PRL.
Oprac. dr Robert Piwko










