Instytut Pamięci Narodowej - Kielce

https://kielce.ipn.gov.pl/kie/aktualnosci/244328,Odsloniecie-tablicy-upamietniajacej-starachowicki-Czerwiec-03976.html
27.06.2026, 21:43
Odsłonięcie tablicy, upamiętniającej starachowicki Czerwiec ’76. Fot. Hubert Krężołek (IPN)
Odsłonięcie tablicy, upamiętniającej starachowicki Czerwiec ’76. Fot. Hubert Krężołek (IPN)
Odsłonięcie tablicy, upamiętniającej starachowicki Czerwiec ’76. Fot. Hubert Krężołek (IPN)
Odsłonięcie tablicy, upamiętniającej starachowicki Czerwiec ’76. Fot. Hubert Krężołek (IPN)
Odsłonięcie tablicy, upamiętniającej starachowicki Czerwiec ’76. Fot. Hubert Krężołek (IPN)
Odsłonięcie tablicy, upamiętniającej starachowicki Czerwiec ’76. Fot. Hubert Krężołek (IPN)
Odsłonięcie tablicy, upamiętniającej starachowicki Czerwiec ’76. Fot. Hubert Krężołek (IPN)
Odsłonięcie tablicy, upamiętniającej starachowicki Czerwiec ’76. Fot. Hubert Krężołek (IPN)
Odsłonięcie tablicy, upamiętniającej starachowicki Czerwiec ’76. Fot. Hubert Krężołek (IPN)
Odsłonięcie tablicy, upamiętniającej starachowicki Czerwiec ’76. Fot. Hubert Krężołek (IPN)
Przypinka z napisem: „S’76. Starachowice Strajk Solidarni”, przekazana przez kielecką delegaturę IPN.
Przypinka z napisem: „S’76. Starachowice Strajk Solidarni”, przekazana przez kielecką delegaturę IPN.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej starachowicki Czerwiec '76

24 czerwca 2026 r. w Starachowicach odsłonięto tablicę poświęconą robotnikom, którzy 25 czerwca 1976 r. podjęli strajk w Fabryce Samochodów Ciężarowych „Star”. Upamiętnienie zostało sfinansowane przez Oddział IPN w Krakowie i Odlewnie Polskie SA, obecnego gospodarza terenu.

Uroczystości, w których uczestniczyli zastępca dyrektora krakowskiego oddziału IPN dr Michał Wenklar i dr Marzena Grosicka, kierownik Referatu Badań Historycznych Delegatury IPN w Kielcach, zorganizowały Stowarzyszenie „Wolni i Solidarni 1980-1989” oraz NSZZ „Solidarność” Odlewnie Polskie SA. W okresie PRL budynki zajmowane obecnie przez Odlewnie należały do FSC „Star”.

Strajk w Fabryce Samochodów Ciężarowych im. Feliksa Dzierżyńskiego w Starachowicach

W czerwcu 1976 r. uwaga Polaków była zwrócona na uczestników strajków, podjętych przez robotników w Radomiu, Ursusie i Płocku. To oni odważnie wystąpili ze sprzeciwem wobec zapowiedzianej podwyżki cen na podstawowe artykuły.

Piątek, 25 czerwca w Starachowicach już od godzin porannych był dniem niespokojnym. Rozmowy osób zdążających do pracy ogniskowały się wokół ogłoszonej podwyżki. Dyskusje niepozbawione obaw i złości kontynuowano w zakładach pracy, także na terenie Fabryki Samochodów Ciężarowych. Tam też doszło do pierwszych tzw. przerw w pracy. Z czasem strajki ogłaszały załogi kolejnych wydziałów. Według dzisiejszych szacunków uczestniczyło w nich nie mniej niż 1200 pracowników Fabryki. 

Po ich zakończeniu część strajkujących doświadczyła różnych form represji i nacisków stosowanych przez władze komunistyczne PRL.

Oprac. dr Robert Piwko