W uroczystości wziął udział naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach dr Robert Piwko. W pierwszej części swojego przemówienia odwoływał się do walk między polskimi a niemieckimi żołnierzami w trakcie wojny obronnej - do działań na morzu, bitwy pod Mokrą czy kilkudniowych walk nad Bzurą.
- Jest też inny obraz początku II wojny światowej, obraz wojny totalnej, niemieckiej wojny z pojmanymi jeńcami, ludnością cywilną, wojny z bogactwem, kulturą i nauką podbijanego kraju. Ówcześni Niemcy cofnęli się bowiem do czasów odległych i zniżyli do najprymitywniejszych norm dążąc do brutalnego podboju, zniszczenia i wymordowania swoich sąsiadów, naszych przodków - mówił do zebranych dr Robert Piwko. - Chylę czoła przed ofiarnością polskich żołnierzy, przed poświęceniem cywilów, ofiar września 1939 roku i całej II wojny światowej - dodawał.
Asystę wojskową wystawiło Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z kieleckiej Bukówki. O oprawę muzyczną zadbała Marszałkowska Orkiestra Dęta Województwa Świętokrzyskiego.
Wydarzenie zorganizowali: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach. Delegatura IPN w Kielcach była współorganizatorem.
W 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej reprezentanci Delegatury IPN w Kielcach byli obecni na Wybrzeżu. Paweł Żołądek z Referatu Badań Historycznych zapalił znicze na grobach płk. Stanisława Dąbka oraz admirała Józefa Unruga.