Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie pomnika ofiar zbrodni niemieckiej w Celinach

W niedzielę 10 września 2023 r. przy świetlicy w Celinach nieopodal Bodzentyna odsłonięty został pomnik poświęcony pamięci ofiar niemieckiej zbrodni sprzed 80 lat. W uroczystości wziął udział Paweł Żołądek z Referatu Badań Historycznych w Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

W uroczystości wzięli udział również parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych władz, rodziny osób zamordowanych w Celinach i okoliczni mieszkańcy. Wydarzenie rozpoczęła msza święta, po której nastąpiło odsłonięcie pomnika. Patriotyczne spotkanie uświetnił również występ zespołu Estradi Various, który wykonał znane polskie piosenki z okresu II wojny światowej. Na zakończenie prelekcję o wojennych zbrodniach niemieckich wygłosił Paweł Żołądek, historyk z Delegatury IPN w Kielcach.

Pomnik upamiętniający ofiary sfinansował Instytut Pamięci Narodowej oraz gmina Bodzentyn.

***

4 maja 1943 r. rano Niemcy pod dowództwem Alberta Schustera otoczyli Celiny, a mieszkańców spędzili w jedno miejsce. Wybrali trzech młodych ludzi: Stanisława Nowocienia, Stefana Putkowskiego i Bolesława Wzorka, których zamordowali. Następnie przy drodze z Celin do pobliskiego Bodzentyna zastrzelili Stanisławę Domoradzką. Ofiary zostały pochowane na cmentarzu parafialnym w Bodzentynie.

do góry