Nawigacja

Aktualności

Beatyfikacja rodziny Ulmów

W niedzielę 10 września 2023 roku w Markowej w woj. podkarpackim odbyła się msza święta, podczas której do grona błogosławionych wprowadzeni zostali Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z dziećmi: Stanisławą, Barbarą, Władysławem, Franciszkiem, Antoniną, Marią oraz nienarodzonym dzieckiem. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Kościoła, władz państwa oraz kilkadziesiąt tysięcy wiernych z Polski i zagranicy.

Nabożeństwu przewodniczył wysłannik papieża, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. W Eucharystii wzięli udział  m.in. Prymas Polski Wojciech Polak, przewodniczący Episkopatu Polski Stanisław Gądecki, kard. Kazimierz Nycz, kard. Stanisław Dziwisz, abp Adam Szal, kard. Robert Sarah, kard. Gerhard Ludwig Müller, blisko stu kapłanów, kilkudziesięciu biskupów i kardynałów z Polski i zagranicy. Obecny był także m.in. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. W uroczystości wziął udział również prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki i jego zastępcy: dr Mateusz Szpytma i dr hab. Karol Polejowski.

Na zakończenie nabożeństwa połączono się z papieżem Franciszkiem, który odmówił modlitwę Anioł Pański i udzielił błogosławieństwa uczestnikom uroczystości. Do Markowej przybyło około 30 tysięcy pielgrzymów.

W Markowej była także reprezentacja Delegatury IPN w Kielcach - naczelnik dr Robert Piwko oraz dr Tomasz Domański, badacz z Referatu Badań Historycznych.

ZOBACZ RELACJĘ NA STRONIE CENTRALI IPN.

Prawdopodobnie w grudniu 1942 r. Ulmowie zdecydowali się udzielić pomocy ośmiu Żydom. Ukrywali ich we własnym domu do marca 1944 r. Przyjmując ich pod swój dach, mieli świadomość ogromnego ryzyka. Za pomoc ludności żydowskiej na ziemiach polskich okupowanych przez Niemców groziła śmierć. Pomimo powszechnego terroru, strachu i ograniczonych możliwości materialnych, Ulmowie dali świadectwo tego, że człowiek w imię ewangelicznej miłości bliźniego jest gotów przezwyciężyć lęk, a nawet ryzykować własne życie.

Polecamy portal IPN poświęcony rodzinie Ulmów: https://rodzinaulmow.ipn.gov.pl/

do góry