Jury w składzie:
1) Magdalena Kiwior – Stowarzyszenie Passionart
2) Tomasz Kot – Kieleckie Centrum Kultury
3) Dariusz Skrzyniarz – Delegatura Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach
przyznało następujące miejsca w poszczególnych kategoriach.
Kategoria SOLIŚCI – Maluchy 6-9 lat
I miejsce – Gabriela Piwowarczyk – zaproszenie do finału w Krakowie
II miejsce – Daria Miernik – zaproszenie do finału w Krakowie
III miejsce – Pola Łakomiec – zaproszenie do finału w Krakowie
• Wyróżnienie: Jan Czernek – zaproszenie do finału w Krakowie
• Wyróżnienie: Maria Boruń
Kategoria SOLIŚCI – Dzieci 10-13 lat
I miejsce – Marcelina Obara – zaproszenie do finału w Krakowie
II miejsce – Zuzanna Pyczek – zaproszenie do finału w Krakowie
• Wyróżnienie: Lena Walczuk
Kategoria SOLIŚCI – Młodzież 14-18 lat
I miejsce – Marika Kowalska – zaproszenie do finału w Krakowie
II miejsce – Natalia Boruń – zaproszenie do finału w Krakowie
Kategoria SOLIŚCI – OPEN
• Wyróżnienie: Julia Czekańska – zaproszenie do finału w Krakowie
Kategoria Chór/Zespół
• Wyróżnienie: Szkolne Nutki, UTW Senioriada
Wskazane przez jurorów osoby wezmą udział w finałowym koncercie planowanym na luty 2024 roku.
Festiwal to przedsięwzięcie, któremu przyświecają dwa najważniejsze cele. Upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej oraz Żołnierzach Niezłomnych za pomocą muzyki i zachowanie od zapomnienia piosenek (melodii i tekstów) śpiewanych w oddziałach partyzanckich w latach 1939-1956. Temat Festiwalu stanowią pieśni i wydarzenia umiejscowione w kontekście II wojny światowej oraz dekady po jej zakończeniu. Projekt ten stanowi doskonałe interaktywne narzędzie, zachęcające młodych ludzi do pogłębiania swojej wiedzy na temat najnowszej historii Polski. Dla ostatnich żyjących kombatantów - świadków tamtych dni, stanowi spełnienie i doskonałą okazję do przekazania testamentu Polskiego Państwa Podziemnego i etosu Armii Krajowej młodemu pokoleniu.
W etapie regionalnym uczestnicy zobowiązani byli do zaprezentowania dwóch dowolnych utworów o tematyce opisanej w regulaminie. Oprócz tego, można było wykonać dodatkowy, trzeci utwór pt. „Na znojną walkę” autorstwa Henryka Rasiewicza „Kima”.
Postać patrona Festiwalu nie jest przypadkowa, Henryk Rasiewicz „Kim” był żołnierzem 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Poza walką z bronią w ręku ramię w ramię z innymi żołnierzami Brygady kpt. Gracjana Froga „Szczerbca”, przysłużył się Ojczyźnie także w inny sposób. Jest on bowiem autorem wielu pieśni partyzanckich. Teksty stworzone przez Henryka Rasiewicza, szybko stawały się popularne w innych oddziałach Armii Krajowej, tak jak śpiewana na melodię Rozszumiały się wierzby płaczące – Noc zapada nad cichym jeziorem. Przepiękna ballada Na znojną walkę, autorstwa „Kima” stała się nawet hymnem całej Kresowej AK.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Passionart, Instytut Pamięci Narodowej, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Patronat honorowy: Prezydent Miasta Kielce Bogdan Wenta
Regionalny etap Festiwalu ponownie realizowany jest przy współpracy z Kieleckim Centrum Kultury, które zapewnia nam profesjonalne wsparcie sceniczne.