Nawigacja

Aktualności

X edycja konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” - etap regionalny w Kielcach

Regionalne przesłuchania w ramach X edycji konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” odbyły się w piątek 22 marca 2024 roku w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach. Zaprezentowało się 19 młodych osób z różnych stron województwa świętokrzyskiego.

  • X edycja konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” - etap regionalny w Kielcach
    X edycja konkursu recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück” - etap regionalny w Kielcach

Po wysłuchaniu i obejrzeniu wszystkich wystąpień jurorzy uznali, że najlepiej wypadła Jagna Kij, uczennica II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich. Tym samym to ona będzie reprezentowała województwo świętokrzyskie podczas finału.

W skład jury weszli:

  • dr Robert Piwko, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach
  • Agata Sobota, na co dzień aktorka Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach im. Stefana Karskiego
  • Paweł Sablik, dramaturg w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

Oprócz głównej nagrody jurorzy przyznali wyróżnienia. Trafiły one do:

  • Maja Bandura - Szkoła Podstawowa nr 1 w Pińczowie
  • Zuzanna Turalska - II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich
  • Gabriela Margas - Zespół Placówek Oświatowych nr 2 w Kielcach

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i przedstawicielom kieleckich teatrów za wsparcie w ocenianiu występów! Laureatce życzymy powodzenia w finale.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Jest on formą oddania hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL Ravensbrück oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu. Jak mówi Maria Lorens, pomysłodawczyni konkursu oraz córka byłej więźniarki KL Ravensbrück Katarzyny Matei – „Jeśli echo ich głosów zamilknie, zginiemy”.

Regionalny etap konkursu jest jednocześnie eliminacjami do finałowego etapu, który planowany jest na 17 kwietnia 2024 roku w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej. Finaliści wraz z opiekunami zostaną zaproszeni do Katowic od 16 do 18 kwietnia 2024 r. Nagrodą główną w konkursie dla wszystkich finalistów i ich opiekunów będzie wyjazd i odwiedzenie Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück w Niemczech od 24 do 27 maja 2024 r.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Organizatorem konkursu jest Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie „Rodzina więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück” oraz Miasto Ruda Śląska.

Patronat medialny nad konkursem: Gość Niedzielny, Dziennik Zachodni, Nasze Miasto, TVP3 Katowice, Polskie Radio Katowice oraz Radio Em.

do góry