Zbiórka młodzieży szkolnej zaplanowana jest na godzinę 8.30 przy pomniku Tadeusza Kościuszki na Al. Mickiewicza, natomiast mieszkańców gminy Busko-Zdrój na ul. Poprzecznej o godzinie 9.00 (słup z drogowskazami do szlaków).
Trasa rajdu będzie wpierw przebiegać czerwonym, a następnie niebieskim szlakiem turystycznym (łącznie ok. 7,2 km). Uczestnicy odwiedzą ważne miejsca pamięci narodowej – areszty mieszczące się w: dawnej willi dr. Byrkowskiego oraz przy ul. Kościelnej (dzisiejsza ul. Sądowa) oraz pomnik upamiętniający ofiary niemieckich zbrodni w Lesie Wełeckim, gdzie zostaną złożone wieńce i kwiaty. Piechurzy zapalą także znicze na grobie kpt. Franciszka Naskręta. Zakończenie rajdu zaplanowane jest na godz. 13:30.
Organizatorzy zapewniają: obsługę wykwalifikowanych przewodników turystycznych, opiekę medyczną, zabezpieczenie rajdu, a także wodę, poczęstunek i transport powrotny do Buska-Zdroju.
Udział w Rajdzie „Kruka” jest bezpłatny.
Organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Busku-Zdroju, zaś współorganizatorami Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Urząd Miasta i Gminy Busko-Zdrój.
Program:
- 8.30 – zbiórka dla młodzieży szkolnej przy pomniku Tadeusza Kościuszki na al. Mickiewicza, powitanie przez organizatorów, omówienie zasad obowiązujących podczas rajdu, rozdanie uczestnikom pamiątkowych przypinek i wody mineralnej na trasę;
- 9.00 – zbiórka dla mieszkańców gminy Busko-Zdrój, ul. Poprzeczna, dołączenie pozostałych uczestników rajdu;
- 12.00 – pomnik upamiętniający ofiary zbrodni w Lesie Wełeckim, zapalenie zniczy;
- 12.30 - meta Rajdu – budynek dawnej szkoły w Wełczu (obecnie OSP), prelekcja wygłoszona przez dr. Karolinę Trzeskowską-Kubasik, poczęstunek dla uczestników, rozdanie upominków rajdowych;
- 13.30 – zakończenie rajdu i przewóz uczestników autokarem na ul. Poprzeczną w Busku-Zdroju.
