Rajd „Kruka” - Busko-Zdrój, 15 czerwca 2026

W poniedziałek (15 czerwca) odbędzie się Rajd „Kruka”, mający na celu uczczenie pamięci kpt. Franciszka Naskręta – żołnierza Wojska Polskiego i Armii Krajowej, ofiary egzekucji 19 lipca 1944 r. w Lesie Wełeckim. Kolejnym założeniem marszu jest propagowanie historii lokalnej. Wydarzenie jest skierowane do młodzieży szkolnej oraz do mieszkańców gminy Busko-Zdrój.

Rajd Kruka - plakat

Zbiórka młodzieży szkolnej zaplanowana jest na godzinę 8.30 przy pomniku Tadeusza Kościuszki na Al. Mickiewicza, natomiast mieszkańców gminy Busko-Zdrój na ul. Poprzecznej o godzinie 9.00 (słup z drogowskazami do szlaków).

Trasa rajdu będzie wpierw przebiegać czerwonym, a następnie niebieskim szlakiem turystycznym (łącznie ok. 7,2 km). Uczestnicy odwiedzą ważne miejsca pamięci narodowej – areszty mieszczące się w: dawnej willi dr. Byrkowskiego oraz przy ul. Kościelnej (dzisiejsza ul. Sądowa) oraz pomnik upamiętniający ofiary niemieckich zbrodni w Lesie Wełeckim, gdzie zostaną złożone wieńce i kwiaty. Piechurzy zapalą także znicze na grobie kpt. Franciszka Naskręta. Zakończenie rajdu zaplanowane jest na godz. 13:30.

Organizatorzy zapewniają: obsługę wykwalifikowanych przewodników turystycznych, opiekę medyczną, zabezpieczenie rajdu, a także wodę, poczęstunek i transport powrotny do Buska-Zdroju.

Udział w Rajdzie „Kruka” jest bezpłatny.  

Organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Busku-Zdroju, zaś współorganizatorami Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Urząd Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

Program:
  • 8.30 – zbiórka dla młodzieży szkolnej przy pomniku Tadeusza Kościuszki na al. Mickiewicza, powitanie przez  organizatorów, omówienie zasad obowiązujących podczas rajdu, rozdanie uczestnikom pamiątkowych przypinek i wody mineralnej na trasę;
  • 9.00 – zbiórka dla mieszkańców gminy Busko-Zdrój, ul. Poprzeczna, dołączenie pozostałych uczestników rajdu;
  • 12.00 – pomnik upamiętniający ofiary zbrodni w Lesie Wełeckim, zapalenie zniczy;
  • 12.30 - meta Rajdu – budynek dawnej szkoły w Wełczu (obecnie OSP), prelekcja wygłoszona przez dr. Karolinę Trzeskowską-Kubasik, poczęstunek dla uczestników, rozdanie upominków rajdowych;
  • 13.30 – zakończenie rajdu i przewóz uczestników autokarem na ul. Poprzeczną w  Busku-Zdroju.
do góry