Uroczystość w 86. rocznicę pierwszego masowego transportu do KL Auschwitz

728 – dokładnie tylu Polaków znalazło się w pierwszym masowym transporcie do największego w dziejach ludzkości miejsca kaźni – KL Auschwitz. Skazani przez Niemców wyruszyli 14 czerwca 1940 roku z więzienia w Tarnowie. O tym wydarzeniu przypomniały uroczystości, które w niedzielę (14 czerwca) odbyły się przed pomnikiem pomordowanych i zmarłych w niemieckich obozach koncentracyjnych na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach.

Uroczystość w 86. rocznicę pierwszego masowego transportu do KL Auschwitz. Fot. IPN Kielce
Uroczystość w 86. rocznicę pierwszego masowego transportu do KL Auschwitz. Fot. IPN Kielce
Uroczystość w 86. rocznicę pierwszego masowego transportu do KL Auschwitz. Fot. IPN Kielce
Uroczystość w 86. rocznicę pierwszego masowego transportu do KL Auschwitz. Fot. IPN Kielce
Uroczystość w 86. rocznicę pierwszego masowego transportu do KL Auschwitz. Fot. IPN Kielce
Uroczystość w 86. rocznicę pierwszego masowego transportu do KL Auschwitz. Fot. IPN Kielce
Uroczystość w 86. rocznicę pierwszego masowego transportu do KL Auschwitz. Fot. IPN Kielce
Uroczystość w 86. rocznicę pierwszego masowego transportu do KL Auschwitz. Fot. IPN Kielce
Uroczystość w 86. rocznicę pierwszego masowego transportu do KL Auschwitz

Otwierając uroczystość, Iwona Czyżyk – kierownik Wydziału Archiwalnego Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach przypomniała, że ten transport składał się przede wszystkim z osób, które w pierwszej połowie 1940 r. podjęły nieudane próby przekroczenia południowej granicy okupowanej Polski, aby kontynuować walkę w szeregach Wojska Polskiego, tworzonego we Francji.

Iwona Czyżyk zaznaczyła, że wśród przewiezionych w pierwszym transporcie do Auschwitz byli także mieszkańcy Kielecczyzny i osoby związane z regionem:

- Bogdan Wnętrzewski – architekt urodzony w Kielcach), Wacław Lutyński – urzędnik i ziemianin urodzony w Ożarowie, Zygmunt Benikas – ekonomista z Pińczowa, Zbigniew Tryczyński - inżynier urodzony w Opatowie) oraz Zygmunt Turzański z Sandomierza – wymieniła.

W hołdzie uczestnikom transportu, ale także wszystkim ofiarom i doświadczonym pobytem w niemieckich obozach koncentracyjnych i zagłady, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2006 r. ustanowił dzień 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Od 2015 r. obchodzimy go jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
 

do góry