Młodzież i nauczyciele nie zawiedli. Delegatura IPN w Kielcach podsumowała mijający rok szkolny

Ponad 3 tys. uczestników warsztatów dla młodszych i starszych, 135 uczniów biorących udział w konkursach ogólnopolskich, wreszcie działalność „Pierwszej klasy patronackiej IPN” – to tylko wybrane przykłady. We wtorek, 16 czerwca, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach podsumowała współpracę ze środowiskiem świętokrzyskich nauczycieli i uczniów w roku szkolnym 2025/2026.

Konferencja prasowa. Podsumowanie współpracy ze środowiskiem świętokrzyskich nauczycieli i uczniów w roku szkolnym 2025/2026. Fot. IPN Kielce
Konferencja prasowa. Podsumowanie współpracy ze środowiskiem świętokrzyskich nauczycieli i uczniów w roku szkolnym 2025/2026. Fot. IPN Kielce
Konferencja prasowa. Podsumowanie współpracy ze środowiskiem świętokrzyskich nauczycieli i uczniów w roku szkolnym 2025/2026. Fot. IPN Kielce

Dr Robert Piwko, naczelnik kieleckiej delegatury IPN zwrócił uwagę na otwartość i zaangażowanie pedagogów oraz młodzieży w szereg działań, które znalazły się w ofercie tej jednostki.

- Niezwykle ważne dla mnie, jako naczelnika, że IPN, jako organizator wielu spotkań i uroczystości państwowych, rocznicowych, związanych z upamiętnieniem dokonań naszych przodków po 1918 roku, może liczyć na obecność młodych ludzi, np. podczas Marszu Katyńskiego. Dziękuję tym wszystkim szkołom, które zawsze z nami są. Jedną z nich na pewno jest Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach, który na co dzień współpracuje z oddziałem kieleckim Związku Sybiraków – podkreślił.

Działalność IPN od kuchni

Naczelnik kieleckiej delegatury IPN zwrócił uwagę także na wyjazdy edukacyjne, w których uczestniczy młodzież. Takie miały miejsce np. w sąsiedztwo kopani „Wujek”, czy do obozu Auschwitz.

- Na pewno niezapomniane wrażenia zrobiło na uczniach z Jędrzejowa przejście przez obóz z jednym z jego więźniów, który pochodzi z ziemi jędrzejowskiej – powiedział. 

Zapowiedział, że także w następnym roku szkolnym będą organizowane wyprawy do ważnych miejsc pamięci. 

Cały czas otwarte dla uczniów jest archiwum IPN, gdzie archiwiści przeprowadzą lekcje archiwalne, opowiedzą o dokumentach przechowywanych na mocy ustawy o IPN, ale także o pamiątkach od darczyńców. Dr Robert Piwko zapowiedział, że 10 listopada nastąpi uroczyste przekazanie przedmiotów, związanych z Władysławem Franasiem – najmłodszym żołnierzem Legionów Józefa Piłsudskiego.

- To ważna spuścizna. Będzie można zobaczyć bogactwo zbiorów rodzinnych, ale także wysłuchać członków rodziny, którzy przez lata dbali o te materiały, a teraz zdecydowali się je przekazać – zaznaczył.
 

Pierwsza „Klasa patronacka IPN”

Dr Robert Piwko szczególne podziękowania skierował do obecnej na konferencji młodzieży i pedagogów z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Kielcach. W tym roku szkolnym działała tu pierwsza „Klasa patronacka IPN”. Jak tłumaczyła Edyta Krężołek, kierownik Referatu Edukacji Narodowej Delegatury IPN w Kielcach, inicjatorka tego projektu, jego celem była edukacja uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia nr 3 im. Danuty Siedzikówny „Inki” w zakresie historii, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszej historii Polski, a także kształtowanie właściwych postaw patriotycznych i obywatelskich wśród uczniów. 

- Pięć spotkań warsztatowych służyło wzmocnieniu znajomości biografii patronki szkoły, lepszemu zrozumieniu podejmowanych przez nią wyborów i ich wagi. Podsumowaniem projektu był wyjazd do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie – opisywała.

Tomasz Świerczyna, nauczyciel historii, koordynator działania z ramienia szkoły przyznał, że było to ważne przedsięwzięcie. 

- Po wielu latach naszej współpracy z IPN-em, kiedy zdarzało się, że przychodziliśmy tutaj z różnymi klasami – i z technikum i ze szkół branżowych, po nawiązaniu bardziej sformalizowanej współpracy, widzimy postęp, jeśli chodzi o wiedzę naszych uczniów. Cieszymy się, że mieli możliwość poszerzenia swoich horyzontów, wyjścia poza mury szkoły, bo edukacja w szkole jest ważna, ale wyjście poza budynek, sprawia, że młodzież ma okazję poznać historię w inny, często ciekawszy sposób, że ta wiedza jest dużo bardziej efektywnie przyswajana niż w sali lekcyjnej – podsumował.

Namacalna lekcja historii

- To było niezapomniane przeżycie – tak z kolei o wyjeździe na Monte Cassino mówiły Weronika Krakowiak i Zuzanna Ozdoba z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego w Kielcach, których praca znalazła się wśród 10 laureatów w ogólnopolskim konkursie filmowym IPN pod hasłem: „Monte Cassino – Szlak Nadziei”. Obie uczennice wyjechały na tygodniową wycieczkę do Włoch, a także uczestniczyły w uroczystościach rocznicowych na Monte Cassino.

- Wyjazd do Włoch zrekompensował nam godziny spędzone przy pracy nad rolką – nagrywanie, montaż, poprawianie. Móc przeżyć to wszystko, zobaczyć na żywo i całkowicie zanurzyć się w tej historii to było wspaniałe doświadczenie – przyznała Zuzanna Ozdoba.

Podczas wyjazdu uczennicom towarzyszyła Marta Cichecka – nauczycielka historii. W czasie konferencji zwróciła uwagę, że konkursy IPN odpowiadają wyzwaniom współczesności.

- Formy, w jakich IPN chce przekazywać tę wiedzę, są skrojone na dzisiejsze czasy. Konkurs o Monte Cassino, gdzie trzeba było przygotować rolki, wpisuje się w aktywność młodych osób w mediach społecznościowych. Jestem też zwolenniczką edukacji w terenie i uważam, że najłatwiej można się nauczyć historii, zwiedzając. To robimy i myślę, że ten tydzień we Włoszech dał dziewczynom bardzo wiele, ale także apetyt na przyszłość na więcej – stwierdziła.

Ostatnie spotkanie, ważny temat

Delegatura IPN w Kielcach organizowała bądź zachęcała do udziału również w innych konkursach. 
Za realizację większości działań edukacyjnych odpowiada Referat Edukacji Narodowej. Organizuje on także warsztaty i lekcje dla odbiorców w różnym wieku, zarówno w Kielcach, jak i w województwie świętokrzyskim. Historycy z tej jednostki przygotowują też wystawy, które są wypożyczane za darmo.

Konferencja prasowa. Podsumowanie współpracy ze środowiskiem świętokrzyskich nauczycieli i uczniów w roku szkolnym 2025/2026. Fot. IPN Kielce
Konferencja prasowa. Podsumowanie współpracy ze środowiskiem świętokrzyskich nauczycieli i uczniów w roku szkolnym 2025/2026. Fot. IPN Kielce

Pracownicy Delegatury IPN w Kielcach zapowiedzieli, że kolejne zadania będą realizowane od września. Będzie to ważny czas, bo Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” w Kielcach będzie świętował 10-lecie istnienia. 

Natomiast jeszcze w tym miesiącu, w środę, 24 czerwca, o godz. 17.00 zapraszamy do „Przystanku Historia” na „Pytania o Wołyń”. Wydarzenie odbędzie się w ramach cyklu „Środa w Przystanku Historia”. Wstęp wolny.
do góry