Sobotnie uroczystości na polanie Wykus otworzyła msza święta, której przewodniczył ordynariusz Diecezji Radomskiej, ks. bp Marek Solarczyk.
W drugiej części uroczystości nastąpiło wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Honorową Policyjną Odznakę za Zasługi imienia „Ponurego”, którą do tej pory mogło się pochwalić tylko 49 osób, zostali wyróżnieni: asp. szt. Michał Lewicki, podkom. Edyta Pasieka, podkom. Krzysztof Pasieka, asp. Przemysław Kapusta, st. post. Łukasz Schöna, st. post. Patryk Niedziółka.
Odznaka „Ponurego” przyznawana jest funkcjonariuszom policji honorowo. Każdy z odznaczonych wykazał się nieprzeciętną odwagą, brał czynny udział w ratowaniu ludzkiego życia lub działał ze szczególnym poświęceniem, stojąc w obronie prawa, życia i mienia.
Z kolei medal „Pro Bono Poloniae” trafił do Zbigniewa Pastuszki, a medal „Pro Patria” otrzymali: insp. Jacek Cholewa, ppłk Tomasz Kot, Jacek Ryś, Mariusz Sołtykiewicz i Tomasz Szczepańczyk.
Do zgromadzonych na Wykusie list skierował prezydenta RP Karol Nawrocki, który objął wydarzenie patronatem honorowym. Słowa głowy państwa odczytał Andrzej Anusz - członek Rady do spraw Kombatantów, osób Represjonowanych i Działaczy Opozycji Antykomunistycznej.
- (…)Tutaj, gdzie przeszło 80 lat temu obozowali żołnierze dowodzeni przez Jana Piwnika „Ponurego” i Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”, dziś najczęściej słychać tylko ciszę. Kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej oraz umieszczonymi obok imionami żołnierzy, przypomina o ofierze, którą złożyli oni na ołtarzu Rzeczypospolitej, abyśmy mogli cieszyć się wolnością odzyskaną dzięki ich poświęceniu. Generacja akowska w godzinie najtrudniejszej próby dowiodła swojej wierności i oddania państwu polskiemu. Nasi przodkowie, często ludzie bardzo młodzi, powodowani miłością Ojczyzny, podejmowali ogromne ryzyko, działając w konspiracyjnych strukturach Polskiego Państwa Podziemnego i uczestnicząc w tajnym nauczaniu. Łączę się z Państwem, składając im należy hołd (…) – napisał prezydent Karol Nawrocki.
-
Uroczystości na Wykusie. Fot. IPN Kielce -
Uroczystości na Wykusie. Fot. IPN Kielce -
Uroczystości na Wykusie. Fot. IPN Kielce -
Uroczystości na Wykusie. Fot. IPN Kielce -
Uroczystości na Wykusie. Fot. IPN Kielce -
Uroczystości na Wykusie. Fot. IPN Kielce -
Uroczystości na Wykusie. Fot. IPN Kielce -
Uroczystości na Wykusie. Fot. IPN Kielce -
Uroczystości na Wykusie. Fot. IPN Kielce -
Uroczystości na Wykusie. Fot. IPN Kielce -
Uroczystości na Wykusie. Fot. IPN Kielce -
Uroczystości na Wykusie. Fot. IPN Kielce
Ostatnim dniem uroczystości była niedziela, 14 czerwca. W opactwie cystersów w Wąchocku odbyła się msza świętą w intencji płk. Jana Piwnika i Jego Żołnierzy. Po nabożeństwie zaplanowano defiladę pod pomnikiem płk. „Ponurego”.
O historii Jana Piwnika „Ponurego” i Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta” opowiadały też dwie wystawy, przygotowane przez historyków w Instytutu Pamięci Narodowej.





