Nawigacja

Aktualności

Kieleckie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W środę 1 marca 2023 roku odbyły się główne kieleckie uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prezentujemy również informacje o towarzyszących obchodom wystawach, wykładach, koncercie czy marszu.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w Bazylice Katedralnej w intencji Żołnierzy Wyklętych. Po modlitwie zgromadzeni przeszli przed ścianę straceń na terenie dawnego więzienia kieleckiego przy ulicy Zamkowej, gdzie złożono wieńce i znicze. Główna część uroczystości odbyła się na Skwerze im. Stefana Żeromskiego przy tamtejszym pomniku Armii Krajowej. Naczelnik Delegatury IPN w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita w swoim przemówieniu zwracała obecnym uwagę na to, dlaczego ważna jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Przekonywała, że mieli w sercach wolność oraz miłość do Ojczyzny, walczyli o nią i wiedzieli, że ich działania przyniosą owoce przyszłym pokoleniom. Nie zgadzali się na sowietyzację Polski, dlatego byli brutalnie zwalczani. Naczelnik przypomniała kilka cytatów z pamiętników czy wystąpień niezłomnych. Między innymi słowa Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca" wypowiedziane podczas rozprawy sądowej w 1946 roku:

To wszystko, co obecnie jest w Polsce, prędzej czy później runie. Runie sowiecki kolosi jego satelici. Powstanie Suwerenna i Niepodległa Polska, Polska o jaką walczyłem od 1 września 1939 roku po dzień dzisiejszy. Tylko taka Polska ma prawo mnie sądzić.

Po wystąpieniach, salwie honorowej i Apelu Pamięci nastąpiło składanie wieńców i zniczy przed pomnikiem Armii Krajowej. Naczelnik Delegatury IPN, wraz z przedstawicielami władz miasta i regionu, złożyła wieniec w imieniu mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

Kolejna uroczystość odbyła się na cmentarzu na Piaskach - przy pomniku poświęconym pamięci żołnierzy AK, NSZ, WiN pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa i przy "Kieleckiej Łączce". Delegaturę IPN w Kielcach reprezentowali: Leszek Bukowski, dr Marzena Grosicka, kierownik Referatu Badań Historycznych, Patrycja Zatorska-Milewska, kierownik Wydziału Archiwalnego.

 

 

Częścią uroczystości była również inicjatywa pt. „Zapalmy znicz pamięci”. W jej ramach 1 marca 2023 r. o godz. 18.00 odbyło się symboliczne upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych poprzez zapalenie zniczy przed pomnikiem Armii Krajowej w Kielcach.

 

 

Uroczystości zorganizowała Delegatura IPN w Kielcach oraz Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach. Współorganizatorami byli: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Miasto Kielce, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Wzgórze Zamkowe w Kielcach, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

Wydarzenia towarzyszące przygotowane przez Delegaturę IPN w Kielcach:

* * *

Polecamy również cykl etiud filmowych pt. „Żołnierze Niezłomni. Żołnierze Wyklęci”. To 19 krótkich filmów przedstawiających żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego, które pomagają widzowi poznać i zrozumieć rzeczywistość powojennej Polski ludowej.

 

do góry